KRĘGOSŁUP W LICZBACH
Opublikowane przez Piotr Karolewski w dniu
KRĘGOSŁUP W LICZBACH
Zwykle się nie zastanawiamy nad tym jakim codziennym obciążeniom jest poddawany nasz kręgosłup. Jest on fundamentem naszego ciała i aby utrzymać go w zdrowiu musimy być świadomi naszych, z jednej strony złych nawyków, z drugiej zaś działań które minimalizują czy neutralizują te negatywne obciążenia. Żeby dać nam wyobrażenie jak poważna jest to sprawa, przytoczę kilka liczb:
- Przeciętna wytrzymałość kręgosłupa to ok. 350 kg., przy czym zmienia się ona w zależności od odcinka. I tak: odcinek szyjny – ok. 113 kg, piersiowy 210 kg, zaś lędźwiowy – ok. 400 kg.
- Największy nacisk na kręgosłup mamy w pozycji siedzącej! Przykładowo, dla osoby ważącej 70 kg nacisk na kręgi lędźwiowe wynosi ok. 150 kg!
- Siły nacisku na kręgosłup zwiększają się jeszcze bardziej kiedy tworzymy długą dźwignię poprzez wykorzystanie naszych rąk. Przykładowo, podnosząc ciężar o wadze 50 kg, mięsień prostownik grzbietu kurczy się z siłą 680 kg, zaś obciążenie na krążek międzykręgowy sięga 3/4 tony! Podniesienie tego samego ciężaru z wykorzystaniem przysiadu i mięśni nóg redukuje nacisk na kręgosłup do „zaledwie” 206 kg!
- Pozycja siedząca obciąża nasz kręgosłup o 40% bardziej niż pozycja stojąca!
- Badania wykazały, że nacisk na krążek międzykręgowy w kręgosłupie lędźwiowym przy podnoszeniu 90 kg wynosi 1 tonę !!
- Sami teraz oceńmy prawdziwość stwierdzenia: „Usiądź, oszczędzaj kręgosłup”.
- Uwaga na nadwagę – każdy kg masy ciała to 8 kg ciężaru dla kręgosłupa! Bardzo często obniżenie wagi o 5 czy 10% skutecznie usuwa ból pleców.
- Obecnie 70 proc. osób czynnych zawodowo pracuje w pozycji siedzącej. Z tego 70-80 % pracowników skarży się na bóle w dolnej części kręgosłupa. Największą grupę cierpiących na tę dolegliwość stanowią osoby wykonujące pracę biurową.
Siedzący tryb życia jest niezwykle groźny dla naszego kręgosłupa, gdyż ludzki organizm nie jest przystosowany do spędzania większości dnia bez ruchu. Oto kilka powodów:
- Anatomia i biomechanika
Nasze mięśnie, stawy i kości są zaprojekowane do ruchu i aktywności fizycznej. Nasz kręgosłup jest elastyczny i przystosowany do zmiennych pozycji, zaś nasze mięśnie dostosowane do chodzenia, biegania, skakania i wykonywania różnych czynności.
- Mięśnie posturalne
Nasze ciało posiada mięśnie posturalne utrzymujące naszą postawę w trakcie poruszania. Są one aktywne w trakcie poruszania, podczas gdy podczas siedzenia szybko się osłabiają i prowadzą do problemów postawy i bólu pleców.
- Układ krążenia
Nasz układ krążenia działa najefektywniej gdy jesteśmy aktywni fizycznie. Regularna aktywność stymuluje krążenie krwi, dostarczając skutecznie tlen i składniki odżywcze do wszystkich naszych tkanek. Długotrwałe siedzenie blokuje przepływ krwi i może powodować niedotlenienie organizmu.
- Metabolizm i zdrowie ogólne
Nasz organizm po prostu działa lepiej gdy pomaga utrzymać zdrową masę ciała, kontrolować poziom cukru we krwi, regulować pozom cholesterolu i utrzymywać zdrowie układu hormonalnego. Długotrwałe siedzenie związane jest z brakiem aktywności fizycznej skutkującym zwiększonym ryzykiem wystąpienia otyłości, cukrzycy, chorób serca czy krążenia.
0 komentarzy